sobota, 2 maja 2015

Milion małych kawałków

Cześć kochani!
Dzisiaj mam dla Was powieść autobiograficzną Jamesa Freya. Autor zaznacza, że nie wszystko oddane zostało w stosunku jeden do jednego, ale większość treści pochodzi z jego wspomnień. Milion małych kawałków wydane w 2003 roku z miejsca stało się światowym bestsellerem i jedną z najbardziej rozpoznawalnych książek dotyczących narkomanii.
James budzi się na pokładzie samolotu. Nie wie gdzie jest, jak tu się znalazł i dokąd leci. Nie wie, dlaczego po jego twarzy spływa krew. Jest pijany i naćpany i jego jedynym pragnieniem jest wypić więcej i wypalić więcej. Jednak świadomość, że zmarnował ostatnie 10 lat życia, każe mu dać sobie ostatnią szansę. Zapisuje się na odwyk i staje przed decydującym pojedynkiem.
W powieści Freya ogromne wrażenie robi naturalizm. Autor wielokrotnie podkreśla, że tylko prawda ma znaczenie, tylko ona się liczy. Dlatego, zamiast pięknego świata, motylków i odwyku przypominającego wakacje, dostajemy opis wymiocin składających się z krwi i fragmentów żołądka oraz traumatyczną wizytę u dentysty, która mnie przyprawiła o realny ból. Niezwykłe w Milionie małych kawałków jest to, jak mocną więź poczułam z bohaterem. Rozumiałam go, współczułam, dopingowałam, ale także odczuwałam jego emocje i pragnienia. Czytając o pierwszych nocach bez cracku i wódki, autentycznie trzęsły mi się ręce!
Milion małych kawałków to książka bardzo mocna. Bo jak inaczej pisać o dwudziestotrzyletnim nałogowcu, który nie umie spojrzeć sobie w oczy? Który stracił wszystko, nic już nie ma, dla którego samobójstwo wydaje się być wybawieniem. Ale Frey nie odbiera nadziei. Fakt, łamie czytelnikowi serce na milion małych kawałków, ale później konsekwentnie próbuje je pozbierać. I mimo że posklejany organ nie działa już tak samo, to jednak można z nim dalej żyć. Frey pokazuje, że życie to nie bajka. Mówi wprost - tylko 15%. Reszta pacjentów odwyku nie przeżyje. Zapiją się, zaćpają, albo dostaną kulkę w łeb za długi. Ale mówi także - aż 15%. Aż 15% zrezygnuje z nałogu. Aż 15% wytrwa w postanowieniu. Aż 15% nauczy się żyć od nowa!
James Frey w przedmowie pisze, że jego celem było zmienić życie przynajmniej jednego człowieka. I ja wierzę, że mu się to udało!tytuł: Milion małych kawałków
autor: James Frey
liczba stron: 517
moja ocena: 9/10

2 komentarze:

  1. nie czytałam tej pozycji, ale z chęcią po nią sięgnę.
    www.nacpana-ksiazkami.bloog.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się to, że książka pokazuje prawdę, nie lukruje. Z chęcią przeczytam.

    OdpowiedzUsuń